چهارشنبه 13 فروردين 1399


طراحی طلاو جواهر، بزرگترین نقطه ضعف صنعت طلا سازی ایران

طلانیوز: طراحی یکی از گلوگاه های اصلی صنعت طلاسازی ایران به شمار مي رود که از اولویت های اصلی خوشه طلای اصفهان برای توسعه صنعت طلا و جواهر کشور محسوب می گردد. عدم رعایت حق مالکیت معنوی و همچنین رواج کپی برداری از طرح های خارجی باعث شده کمتر شاهد بروز و جلوه فرهنگ ایرانی و عناصر آن در طراحی زیورآلات طلا باشیم.


حجت سلماني زاده دبیر جشنواره ملی طراحی در گفت وگو با طلانیوز ضمن اعلام مطلب فوق گفت: به دنبال بررسی‌هایی به عمل آمده توسط، یکی از عمده ترین نقاط ضعف صنعت طلا و جواهر ایران در برابر رقبای خارجی مسئله طراحی است به شکلی که هم اکنون زيورآلات طلا و جواهر ایتالیا، هند و ترکیه به واسطه طرح های جذاب و مشتری پسند بازار طلای ایران را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. اين موضوع زماني اهميت بيشتري پيدا مي كند كه بدانيم ایران ششمين بازار بزرگ مصرف طلا و جواهر دنيا محسوب مي شود.
وی گفت: متأسفانه در بحث طراحی کمتر به مسائل فرهنگی و عناصر بومی و داخلی توجه شده است در حالی که دیگر کشورها نه تنها با استفاده از این عناصر، صنعت خود را در داخل توسعه داده‌اند بلکه با بررسی و تحلیل بر روی نشانه‌های فرهنگی و بومی سایر کشورها توانسته اند بازار آنها را هم به دست گیرند.
سلمانی زاده گفت: در بازار طلا و جواهر دنیا سبکی به نام سبک ایرانی وجود ندارد و این مطلب با توجه به غنای فرهنگی ایران و آداب و اعتقادات ملی و دینی ما، نقطه ضعف بزرگی محسوب می‌شود. طراحی طلا در ایران بیشتر تجربی است، در حالی است که در دنیا به آن نگاهی حرفه‌ای و علمی می‌شود. با توجه به علاقه‌ای که ایرانیان از دیرباز به خرید طلا و جواهر داشته‌اند و همچنین در تحولات اقتصادی 20 ساله اخیر و همچنين تغيير در نگرش اقتصادي خانوارها به طلا ثابت مي كند که در صورت ایجاد تحولی مثبت در این حوزه به خصوص در زمینه طراحی، نه تنها می‌توان بازار داخل را رونق بخشید و آن را به دیگری واگذار نکرد بلکه در عرصه جهانی و صادرات نیز صنعت طلای ایران امکان عرض‌اندام بیشتری پیدا می کند.
وی افزود: هدف از اين جشنواره شناسایی استعدادهای بالقوه و توانمند طراحی، فراهم‌سازی زمینه تربیت و آموزش نیروی طراح ماهر، فرهنگ سازی در سطح صنعت و جامعه و زمينه¬سازي براي تدوین مقررات مربوط به حمایت از مالکیت معنوی برگزار گرديد.
دبیر جشنواره طراحی طلاو جواهر گفت: به دنبال برگزاري موفقيت آميز اولین جشنواره ملی طراحی طلا و جواهر ایران در مهرماه سال گذشته در اصفهان، دومين دوره اين جشنواره به منظور قوت بخشيدن به دستاوردهاي سال گذشته و گسترش هر چه بيشتر فرهنگ طراحي در سطح جامعه و صنعت در مهرماه 1389در اصفهان برگزار خواهد شد. با راه اندازي دبيرخانه دائم اين جشنواره در اصفهان، مرحله اطلاع رساني آن در حال انجام مي باشد.
سلمانی زاده گفت: اين جشنواره با تغييرات محسوسي نسبت به سال گذشته در سه بخش مسابقه، نمايشگاه و كارگاه هاي آموزشي پذيراي علاقمندان و فعالان حوزه طراحي طلا و جواهر مي باشد. مهلت ارسال آثار براي بخش مسابقه تا 20 شهريورماه تعيين شده است. داوري آثار نيز توسط يك كميته 7 نفره متشكل از طراحان، کارشناسان، تولیدکننده های متخصص طلا و جواهر و اساتيد دانشگاهي انجام خواهد شد.
وی در خاتمه گفت: با توجه به لزوم همراهي تمامي ارگان ها، نهادها و مؤسسات ذيربط و فعال در صنعت طلا و جواهر، دبيرخانه جشنواره پذيراي همكاري و مشاركت متقاضيان مي باشد.

 

فهرست اصلي

نرخ طلا