چهارشنبه 13 فروردين 1399


فرصت هاي ايران در صنعت طلا

طلا از دیرباز به عنوان ابزار زینت و تشخص و کالایی سرمایه ای بود و با گذشت هزاران سال از کشف طلا این فلز درخشان همچنان جایگاه خود را در بین مردم و دولت ها حفظ کرده است.

به گزارش ایرنا، طلا به دلیل رنگ زیبا، مقاومت در برابر اکسیداسیون و شکل پذیری خوب از روزگاران دور همواره مورد توجه بشر بود و با ضرب سکه های طلایی در دوره های مختلف این فلز به ابزاری مهم در مبادلات اقتصادی تبدیل شد.
برای اولین بار ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در کتاب مقدس هندی ها به طلا اشاره شده و کشف قدیمی ترین معدن طلا نیز مربوط به همان سال است که توسط سومریان در بین النهرین استحصال می شد.
براساس کتاب های تاریخ بین سال های ۲۶۵۴ تا ۲۶۸۵ قبل از میلاد مسیح در برخی شهرهای مصر، زرگری شغلی مرسوم بود و غیر از فراعنه، کاهنان، مقامات بلند پایه و خانواده های آنها کسی حق استفاده از طلا به عنوان زیور آلات را نداشت.
گیرشمن ایران شناس مشهور در کتاب ‘ ایران؛ از آغاز تا اسلام’ تاکید کرده است که در دوره مادها از معادن همدان طلا استخراج می شد و هخامنشیان با استخراج طلا از معادن کرمان، اولین سکه طلا در جهان را به نام ‘داریک’ ضرب کردند. قبل از این تاریخ اغلب سکه ها از مفرغ، مس و نقره بود.
جام حسنلو با قدمتی ۳۲۰۰ ساله و ریتون های مختلف به جای مانده از دوران هخامنشی که از طلا ساخته شده و مزین به نقوش برجسته بسیار زیبا هستند نیز به خوبی نقش ایرانیان را در ایجاد شاهکارهای هنری با بکارگیری ارزشمندترین فلز جهان نشان می دهد.
پس از گذشت هزاران سال از زمان بکارگیری طلا به عنوان زیور و ابزاری برای نشان دادن تشخص و ثروت افراد و دولت ها، این فلز زرد همچنان علاقه مندان زیادی دارد و رشد قیمت آن در سال های گذشته، طلا را به ابزاری مهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است.
به گفته حمید فرخی عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر و نقره و سنگ های قیمتی ایران، اکنون گردش مالی بازار طلای جهان حدود ۹۲۰ میلیارد دلار در سال است.
به گزارش منابع خبری، ایران ظرف ۷ ماهه نخست امسال حدود ۶۰ تن طلا به ارزش نزدیک به دو میلیارد دلار داشته که نشان از روند فزاینده تجارت این فلز ارزشمند در داخل کشور و ظرفیت ایران برای فعالیت در این عرصه دارد.
بر اساس گزارشها، واردات بیش از ۵۹ تن و ۲۶۹ کیلوگرم طلای خام به کشور در هفت ماهه اول امسال در حالی است که طی ۱۲ ماهه سال گذشته ۲۲ تن‌ طلا وارد کشور شده بود.
میزان واردات طلا به کشور در نیمه اول امسال ۵۴ تن به ارزش یک میلیارد و ۷۶۶ میلیون دلار بود که با واردات حدود ۲/۵ تن طلای دیگر در مهرماه، این میزان در ۷ ماهه نخست سال جاری به بیش از ۲/۵۹ تن به ارزش یک میلیارد و ۹۷۶ میلیون دلار رسید. عمده این طلاها از کشورهای ترکیه، امارات، روسیه و سوئیس وارد ایران شده است.
‘حمید حسینی’ نایب رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران مهرماه گذشته با استقبال از افزایش سهم واردات طلا در سبد محصولات وارداتی کشور گفت که واردات ? درصدی طلا به کشور نشان دهنده رویکرد مسوولان برای ورود کالاهای سرمایه ای است و از این نظر، آماری خوشحال کننده است.
وی افزود: پیش از این، این میزان واردات در اختیار بنزین به عنوان یک کالای مصرفی قرار داشت اما حالا به یک کالای سرمایه ای اختصاص یافته است.
حسینی خاطرنشان کرد: واردات ?? میلیارد دلاری به کشور که ?? تا ?? درصد آن در اختیار کالاهای مصرفی است به ضرر تولید داخلی بوده، هرچند که براساس آمار گمرک میزان واردات کالاهای مصرفی ?? درصد است.
افزایش سهم واردات طلای خام به ایران که با فرآوری آن توسط متخصصان صنعت طلا و جواهر به عنوان محصولات ساخته شده وارد بازار می شود، نه تنها با استقبال طلاسازان بلکه فعالان عرصه تجارت خارجی نیز روبرو شده است چراکه آنان اعتقاد دارند ایران می تواند با فرآوری طلای خام و صادرات مجدد آن، سهم شایسته ای در این عرصه بدست آورد.
در میان کشورهای هم عرض ایران، ترکیه با ۲۸ میلیارد دلار بیشترین گردش مالی را در حوزه طلا دارد و تایلند با ۱۸ میلیارد دلار از کشورهای مهم در آسیا است که موفق به رواج صنعت طلا و جواهر شده است.
صنعت طلا یک صنعت سرمایه بر است و دست اندرکاران این صنعت مجبور هستند برای خرید موادخام به صورت شمش، سرمایه در گردش بسیاری را درگیر کنند که همین موضوع بر هزینه فعالیت در حوزه طلا افزوده است.
اتکای این صنعت به نیروی انسانی و کار دستی نیز اشتغال زایی آن را سبب شده و بکارگیری هنر در تولید انواع محصولات نیز فرصتی برای هنرنمایی هنرمندان ایرانی فراهم می کند که در صورت ساماندهی این صنعت، ارزش افزوده فراوان برای اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد.
به گفته فرخی، اکنون ۴۰۰۰ واحد تولیدی در بخش طلا و جواهر ایران فعال هستند، که این مقدار با توجه به توانمندی های بالقوه ایران کافی نیست و نمی تواند کمک موثری به حضور قدرتمند ایران در بازارهای جهانی کند. اما، همین واحدهای تولیدی نیز اکنون با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می کنند و قوانین دست و پاگیر امکان رقابت آنها با رقبای خارجی خود در بازارهای جهانی را محدود کرده است.
قانون مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده از جمله ذغدغه های مهم فعالان عرصه طلا است که به گفته دست اندرکاران صنعت طلا، ادامه این روند می تواند صنعت طلا و جواهر ایران را زمینگیر کند.
فرخی با تاکید بر بالا بودن ضرایب مالیاتی برای فعالان عرصه طلا و جواهر گفت: بسیاری فکر می کنند که فعالان این حوزه درآمد گزافی دارند، در حالی که گردش مالی بالای این بخش بیشتر به دلیل قیمت مواد خام آن است و سود فعالان این حوزه برای هر گرم طلا حدود ۱۰۰ تومان سود و سهم اجرت در آن حدود ۲۵۰۰ تومان است.
وی مخالفت فعالان صنف طلا با تحت شمول قرار گرفتن فروشندگان طلا و جواهر بر اجرای مالیات ارزش افزوده را نیز در این راستا دانست و گفت: در مالیات ارزش افزوده فروشندگان طلا مجبور به دریافت ۳ درصد از خریداران بابت مالیات شدند که این رقم با توجه به بالا بودن قیمت طلا بسیار زیاد است و انگیزه مشتریان برای خرید طلا به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری را از بین می برد. در نتیجه، این موضوع کسادی بازار را در پی خواهد داشت.
به گفته فرخی، اخذ مالیات ارزش افزوده از طلای وارداتی نیز سبب افزایش سه درصدی قیمت مواد خام مورد استفاده در صنعت زرگری شده است که این موضوع شانس رقابت تولیدکنندگان زیورآلات ایرانی را در بازارهای جهانی بسیار محدود می کند.
عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر تصریح کرد: با این حال، اعضای این اتحادیه در برابر قانون اجرای مالیات بر ارزش افزوده تمکین کرده و آن را به اجرا گذاشته اند.
وی واردات موقت با هدف صادرات را نیز با توجه به شرایط کنونی صنعت طلا در ایران غیر قابل اجرا دانست و گفت: واردات فلزی گرانقیمت به عنوان سرمایه و نگه داری آن به مدت نامعلوم در پشت درهای گمرک کاری دشوار و هزینه بر است و تولید کنندگان برای استفاده از این روش باید بازارهای آماده ای در خارج داشته باشند که در این رابطه اتحادیه، فعالیت هایی را شروع کرده است، اما تا رسیدن به نتیجه زمان زیادی لازم دارد.
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی، حضور در نمایشگاه های بین المللی برای معرفی توانمندی های ایران را از راهکارهای مهم برای حضور در بازارهای جهانی دانست.
مشارکت شرکت های تولیدکننده زیورآلات در نمایشگاه های بین المللی با توجه به شرایط خاص انتقال کالاهای مربوطه به محل برگزاری نمایشگاه، ایجاد امنیت در مسیر و محل استقرار از اهمیت فوق العاده برخوردار است و همکاری همه جانبه ارگان های مختلف را می طلبد که در این راستا زیر ساخت های لازم در ایران فراهم نشده است.
فرخی با تاکید براینکه در ترکیه بانک ها به عنوان سرمایه گذار همواره در کنار تولید کنندگان و فعالان حوزه طلا و جواهر فعالیت دارند، گفت: در صنعت طلا سرمایه اصلی ترین ابزار است و دسترسی آسان به پول نقد برای تامین طلا به عنوان مواد خام در رونق این صنعت اهمیت فوق العاده ای دارد.
وی ضمن انتقاد از همراه نبودن بانک های ایران با فعالان صنعت طلا در ایران گفت: ترکیه، تایلند و هنگ کنگ به عنوان مراکز مهم تولید زیورآلات منطقه و جهان با توسل به تشکل گرایی و جذب حمایت های دولتی اکنون بخش مهمی از بازار جهانی این صنعت را در دست دارند و مطالعات اتحادیه تولیدکنندگان نشان می دهد که ایران نیز از توانمندی لازم در این زمینه برخوردار است که در صورت جلب توجه مقامات به اهمیت این صنعت، صنعتگران ایرانی نیز قادر به گرفتن سهم خود از بازارهای جهانی خواهند بود.
فرخی با تاکید بر جایگاه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی به عنوان پلی بین دولت و تولید کنندگان، برنامه های این اتحادیه را در ساماندهی مشارکت جمعی تولید کنندگان در نمایشگاه های بین المللی تشریح کرد.
به گفته وی، این اتحادیه که فعالیت خود را از اوایل سال جاری آغاز کرده است با انجام رایزنی های لازم با اساتید دانشگاه و خبره های فعال در حوزه طلا و جواهر، زمینه آموزش کارکنان در دانشگاه های علمی و کاربردی را فراهم کرده است و از سال تحصیلی جدید اولین گروه دانشجویان در این زمینه پذیرش خواهند شد.
برخی کارشناسان با اشاره به وجود معادن طلا در ایران و جایگاه ویژه ایرانیان در تولید آثار هنری از جمله ساخت انواع زیور آلات و وسایل زینتی ، توسعه این صنعت را در کشور دور از انتظار نمی دانند.
به عقیده آنان در صورت انجام هماهنگی های مناسب و ایجاد بستر مناسب برای توسعه صنعت طلا و جواهر در کشور امکان ایجاد فرصت های شغلی بسیار در قالب کارگاه های کوچک و بزرگ فراهم می شود و جذب هنرمندان ایرانی به این صنعت فرصتی برای معرفی هنر و فرهنگ ایرانی در حوزه ای وسیع و در سطح جهان خواهد بود.

 

فهرست اصلي

نرخ طلا